IX Bieg Ząbkowski w akcji Polska Biega

W tym roku rywalizacja odbywała się w aż 9 kategoriach wiekowych. Po raz pierwszy w Biegu Ząbkowskim pojawiła się kategoria „Przedszkolaki”, która na płycie głównej stadionu miejskiego miała do pokonania dystans około 300 metrów. Trzeba przyznać, że był to przysłowiowy „strzał w dziesiątkę”. Na starcie do biegu stanęło aż 44 przedszkolaków, a emocje wśród kibicujących rodziców były niebywałe. Po zaciętej rywalizacji i wspaniałym finiszu na ostatnich metrach najlepsza okazała się Jagoda Chojnacka, która wyprzedziła o 2 sekundy prowadzącego przez prawie cały dystans Błażeja Szymeckiego i o 3 sekundy trzeciego na mecie Gustawa Żołnierowicza. Drugą kategorią, która pojawiła się na starcie była kategoria wiekowa „Klasy I – III szkół podstawowych”.  Tu już do pokonania był zdecydowanie dłuższy dystans bo 1500 metrów. Z 40 startujących najszybciej trasę biegu pokonał z bardzo dobrym czasem 6 minut i 4 sekundy Jakub Leśniewski. Drugiego na mecie Oliwiera Błachuta wyprzedził aż o 24 sekundy, a trzeciego Krystiana Tabaka o 31 sekund. Ze startujących dziewcząt w tej kategorii wiekowej najlepiej pobiegła Jagoda Laufer, która o 2 sekundy wyprzedziła Beatę Kaźmierczak z Wołomina i o 1 minutę i 14 sekund Adriannę Ciasnochę. Również na dystansie 1500 metrów wystartowała trzecia kategoria wiekowa „Klasy IV – VI Szkół Podstawowych”. Tu z 25 zawodniczek i zawodników podobnie jak w kategorii „Przedszkolaków” najlepsza okazała się przedstawicielka płci pięknej.  Karolina Krajewska z UKS Gazela Wołomin  bo o niej mowa pokonała trasę biegu w 5 minut i 52 sekundy. Po 12 sekundach drugi na mecie pojawił się zwycięzca kategorii chłopców Eryk Karnaszewski, który wyprzedził rywalizujących na ostatnich metrach Radosława Fabisiaka i Dawida Molendę.  Drugie miejsce w kategorii dziewcząt zajęła  Julia Poteralska, a trzecie Adrianna Krawczyk.  Jako czwarta z dzieci i młodzieży na starcie pojawiła się kategoria wiekowa „Gimnazja”. 24 startujących do przebiegnięcia miało już dystans 2500 metrów. Zdecydowanym zwycięzcą tej kategorii wiekowej został z czasem 9 minut i 23 sekundy uczeń Gimnazjum nr 2 z Ząbek Patryk Wyszomirski . Jak powiedział na mecie biegu bardzo lubi biegać i sam 4-5 razy w tygodniu biega po ząbkowskich trasach biegowych.  Drugi na mecie pojawił się przedstawiciel Klubu Sztuk Walki Kyokushin Jakub Nejfeld, a trzeci Szymon Celiński, którzy do zwycięzcy stracili odpowiednio 14 i 21 sekund. Wśród dziewcząt z gimnazjów najszybciej 2,5-kilometrową trasę pokonała z czasem 12:37 przedstawicielka „karateków” Klaudia Brzozowska, która pokonała Martę Mrówkę i kolejną przedstawicielkę K.S.W. Kyokushin  Natalię Skrzeczkowską. Ostatnią kategorią dzieci i młodzieży była kategoria „Licea”. Była to zdecydowanie kategoria najmniej liczna. 2500 metrów pokonało tylko 11 uczestników. Choć tu rywalizacja była najbardziej zacięta. Z mężczyzn najlepszy okazał się z czasem 9 minut 31 sekund Karol Rudowski. Do ostatnich metrów trwała walka o srebrny medal. Rzutem na taśmę po srebrny krążek sięgnął Mateusz Gołebiewski, a brąz zdobył  Łukasz Zach. Z pań najszybsza była  z czasem 12 minut i 56 sekund Aleksandra Staniszewska, która za swoimi plecami pozostawiła dwie zawodniczki K.S.W. Kyokushin Aleksandrę Miętus i Klaudię Czarnecką.

O godzinie 14.00 sygnał do startu biegu głównego dał Burmistrz Miasta Ząbki Robert Perkowski. Dystans 5 kilometrów składał się z dwóch pętli 2500-metrowych i prowadził ulicami Słowackiego, 3 maja, terenem leśnym, Wrzosową, 17 kwietnia, Wyzwolenia, Langiewicza, Lipową i Gdyńską, a start i meta usytuowane były na płycie głównej stadionu miejskiego. W biegu głównym wystartowało 135 uczestników, którzy rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych: kategorii open, kategorii 19-39, kategorii 40-49 i kategorii 50+. Na mecie zameldowało się 130 zawodniczek i zawodników. Jeszcze do połowy dystansu ramię w ramię biegli Sylwester Kuśmierz i Robert Zając. Jednak na metę z przewagą 15 sekund pierwszy wpadł zwycięzca z lat 2012, 2014 i 2015 Sylwester Kuśmierz (17 minut i 15 sekund), który można powiedzieć ma patent na wygrywanie biegów w Ząbkach.  Drugi był Robert Zając. O 3 miejsce do linii mety zaciekle walczyli dwaj mieszkańcy Ząbek: Jacek Karwowski i Mateusz Dąbrowski. Minimalnie lepszy okazał się ten pierwszy i to on stanął na najniższym stopniu podium. Wśród pań najlepsza okazała się również przedstawicielka Marek  Monika Grabarczyk, która w czasie 20:48 pokonała pięciokilometrową trasę biegu.  Drugie i trzecie miejsce zajęły przedstawicielki Ząbek: Agata Szarawarska z czasem 23:06 i Renata Polkowska z czasem 23:34, która była również najlepsza wśród pań kategorii 40-49. Ale jako, że organizatorzy biegu chcieli nagrodzić jak największą grupę biegaczy nagrody przyznawane były tylko w jednej kategorii. Poza najbardziej prestiżową kategorią open, w której zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci voucherów w wysokości 550 złotych najlepsi okazali się: