Wyniki X Biegu Ząbkowskiego

W pierwszym biegu, wzorem ubiegłego roku, rywalizację rozpoczęli przedszkolaki. Najszybciej wśród 50 startujących dzieci z przedszkola trasę 300 metrów pokonał Albert Cichoński, który na mecie wyprzedził Juliana Millera i Gustawa Żołnierowicza.

Drugą kategorią, która wystartowała w ramach X Biegu Ząbkowskiego była kategoria klas 1-3 szkół podstawowych. Trzydziestu dziewięciu uczestników biegu w  tej kategorii do pokonania miało dystans 1500 metrów. Wśród chłopców wygrał Bartosz Potęga, który wyprzedził Adama Lisa i Szymona Czupryna. Z dziewczynek dystans 1,5 kilometra najszybciej pokonała Adrianna Ciasnocha wyprzedzając Aleksandrę Bobrowską i Olę Koc.

Dwudziestu sześciu uczestników wystartowało w kolejnej kategorii – klasy IV – VI szkół podstawowych. Ta kategoria miała do przebiegnięcia dystans 2500 metra. Tu najszybszy był Jakub Leśniewski. Za nim na linie mety przybiegli drugi Oliwier Błachut i trzeci Bartosz Kazimierczak. Z dziewczynek pierwsza na mecie zameldowała się Maja Czupryna, a za nią Natalia Gorzelnik i Hanna Około-Kułak.

Kategoria gimnazja, w której na starcie stanęło 13 zawodniczek i zawodników rywalizowała również na dystansie 2500 metrów. Podobnie jak w zeszłym roku taka sam była pierwsza trójka zawodników. Nie do pokonania, jak i rok temu w tej kategorii wiekowej okazał się Patryk Wyszomirski. Tym razem miejscami na podium zamienili się Szymon Celiński, który wyprzedził Jakuba Nejfelda. Z dziewczynek ze szkół gimnazjalnych najlepsza była Karolina Krajewska wyprzedzając Julię Nikiel i Patrycję Walczak.

Najmniej liczna była kategoria liceum. Tu na starcie pojawiły się 3 zawodniczki i 2 zawodników. trasę 2500 metrów najszybciej pokonał drugi w zeszłym roku w tej kategorii wiekowej Mateusz Gołębiewski przed Karolem Burzykiem. Z dziewcząt najszybsza okazała się Marta Koc przed Klaudią Brzozowską i ubiegłoroczna zwyciężczynią Aleksandrą Staniszewską.

W biegu głównym na dystansie 5000 metrów wystartowało 114 zawodniczek i zawodników. Wśród nich czterokrotny zwycięzca Biegu Ząbkowskiego i rekordzista trasy z czasem 17 minut 15 sekund Sylwester Kuśmierz. Do połowy dystansu prowadziła czwórka biegaczy: Dominik Gosk, Arkadiusz Szczotka,  Jacek Karwowski i wspomniany Kuśmierz. Niestety Kuśmierza na drugim okrążeniu pokonała kontuzja i na ostatnią prostą wpadła pierwsza trójka. Najszybszy okazał się Gosk, który zwyciężył z czasem 17 minut 39 sekund. Sekundę po nim linię mety przekroczył Szczotka, a dwie sekundy do zwycięzcy stracił najlepszy Ząbkowianin Jacek Karwowski. Z rekordem trasy czasem 19 minut i 9 sekund wśród pań pierwsza na mecie pojawiła się Diana Dawidziuk. Druga była Edyta Majewska z czasem 22,38, a trzecia Hanna Nejfeld z czasem 23,17.