Wyniki XIII Biegu Niepodległości 11.11.2021r.

Jako pierwsi o godzinie 13.00 na starcie pojawili się najmłodsi zawodnicy urodzeni w latach 2018 – 2015. Kategoria ta rywalizowała na dystansie 350 metrów, jednego okrążenia dookoła płyty głównej Stadionu Miejskiego. Najszybszym wśród chłopców tej kategorii wiekowej okazał się Jakub Czesuch, który na mecie pojawił się po 1 minucie i 27 sekundach. Kolejne miejsca na podium zajęli Jan Bąk i Kornel Wąsikowski. Z dziewczynek pierwsza linię mety minęła z czasem 1 minuty i 42 sekund Aleksandra Suchodolska, która wyprzedziła Polę Wendołowską i Katarzynę Przyżycką. W tej kategorii bieg ukończyło 37 zawodniczek i zawodników.
   Kolejną kategorią wiekową, której start nastąpił o godzinie 13.15 była kategoria dziewcząt i chłopców urodzonych w latach 2014 – 2012. Z pośród 40 uczestników, którzy ukończyli 500 metrową trasę najlepszy okazał się z czasem 1 minuta i 46 sekund Borys Murawiński, który wyprzedził o 4 sekundy Mateusza Włodarczyka oraz o 11 sekund Adriana Maćkowskiego. Z pośród dziewczynek pierwsza na linii mety (a trzecia w kolejności wbiegających) zameldowała się z czasem 1 minuta i 53 sekundy Barbara Rafalska. Drugie miejsce zajęła ze stratą 5 sekund Michalina Tymińska, a trzecie ze stratą 16 sekund Adrianna Jaczewska.
   Po kolejnym kwadransie na linii startu pojawili się 26 przedstawicieli kategorii wiekowej osób urodzonych w latach 2011 – 2009, którzy mieli do pokonania trasę długości 1000 metrów. Po 4 minutach i 21 sekundach jako pierwszy na mecie był Kamil Szewcow, który wyprzedził o 4 sekundy drugiego na mecie Krzysztofa Stasiuka i trzeciego Radka Maćkowskiego o 5 sekund. Z dziewcząt najszybciej trasę biegu z czasem 4 minuty i 54 sekundy pokonała Adrianna Ciasnota. Oprócz Adrianny na podium stanęły: druga Hanna Borkowska, która straciła do zwyciężczyni 30 sekund oraz trzecia Maja Wojtczak.
   Najmniej liczną, 16 osobową grupą były osoby urodzone latach 2008 – 2006, która rywalizowała na trasie 2500 metrów. Najlepszy okazał się Marcin Szewcow z czasem 9 minut i 56 sekund. Drugi na mecie był Miłosz Madziar, który przybiegł o 1 minutę po swoim koledze. Trzeci linie mety przekroczył Filip Gruchacz z czasem gorszym od zwycięzcy o 16 sekund. Wśród dziewcząt liderem była Amelia Jaczewska z czasem 11 minut i 24 sekundy. Kolejne na mecie zameldowały się Zuzanna Sikorska, która wbiegła później o 37 sekund i Laila Kwaśkiewicz.
   O godzinie 14.00 nastąpił start do biegu głównego na dystansie 5 kilometrów w kategorii open. Zwyciężył z czasem 17 minut i 17 sekund Sylwester Kuśmierz wyprzedzając Alberta Pego Fernandeza aż o 48 sekund. Po kolejnych 33 sekundach linię mety minął trzeci Paweł Piaseckii. Najszybszą wśród kobiet była Iga Modzelewska, którą trasę biegu pokonała w 21 minut i 17 sekund. Drugie miejsce z czasem 22 minuty i 11 sekund zajęła Hanna Nejfeld, a trzecie z czasem 22 minut i 17 sekund Iwona Karwowska.
   Wszyscy uczestnicy XIII Bieg Niepodległości otrzymali pamiątkowy medal. Po biegu najlepsza trójka w każdej kategorii wiekowej z podziałem na kobiety i mężczyzn otrzymała pamiątkowe puchary oraz nagrody.
   Współorganizatorami i sponsorami Biegu byli:
– Miasto Ząbki
– Powiat Wołomiński
– Straż Miejska w Ząbkach
– Agencja Ochrony Osób i Mienia S1 Group Sp. z o.o.