Wyniki XI Biegu Niepodległości

W pierwszym biegu w kategorii Mali Patrioci wysortowały przedszkolaki, czyli dziewczynki i chłopcy z  roczników 2012 – 2015. Trasa  biegu liczyła 500 m.  Start biegu nastąpił o godzinie 13.00. Po 3 minutach i 4 sekundach na linii mety jako pierwszy pojawił się Bartek Matejski.  za nim ma linii mety pojawił się Wojciech Macugowski i pierwsza z dziewczynek Pola Żołnierowicz. Miejsca na podium wśród dziewczynek uzupełniły piąta i szósta na mecie Michalina Tymińska i Maria Szewcow, a wśród chłopców Maciej Pliszka.

Kwadrans później na starcie pojawiła się kolejna kategoria wiekowa – Orły. Dzieci urodzone w latach 2008 – 2011 do pokonania miały dwa okrążenia, a więc dystans 1 kilometra. Z czasem 5 minut 10 sekund pierwszy leśną trasę biegu pokonał Franciszek Ziendara, który o 9 sekund wyprzedził Adama Lisa i o 11 sekund Karola Kurzeję. Z dziewcząt najszybsza była Nina Kalinowska, która pokonała trasę w czasie 5 minut 48 sekund. Wyprzedziła drugą na mecie Lenę Duraj 17 sekund i trzecią Zuzanę Sikorski, która uzyskała czas 6 minut 10 sekund. Była to najliczniej obsadzona kategoria wiekowa wśród dzieci. Trasę biegu pokonały 34 osoby.

Jako trzecia na starcie pojawiła się kategoria Biało – Czerwoni (roczniki 2004 – 2007). Biało – Czerwoni do pokonania mieli również trasę 1000 metrów, którą z czasem 4 minuty 28 sekund najszybciej pokonał zawodnik R.K.S. Łódź Igor Szczepaniak. jako drugi na mecie zameldował się ze stratą 7 sekund do zwycięzcy Kamil Szczapa z Wołomina. Trzeci był przedstawiciel Ząbek – Jan Kot, który w 4 minuty i 41 sekund pokonał trasę biegu. Wśród dziewcząt podium opanował Ząbkowianki. Pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Kowalska z czasem 5 minut 33 sekundy, drugie Karolina Bator, a trzecie Zuzanna Pietrasik.

O godzinie 13.45 na trasę biegu liczącą 5 kilometrów wystartowało 134 zawodniczek i zawodników kategorii open. Bieg pewnie wygrał Jan Michalski, który na trudnej trasie uzyskał dobry rezultat 17 minut i 52 sekundy. Na drugiej pozycji z czasem 18 minut  i 19 sekund uplasował się Aleksander Pawłowicz. Trzeci linię mety pokonał Jacek Karwowski. Reprezentant Biegam Bo Lubię Ząbki Team osiągnął czas 18 minut i 27 sekund. Zdecydowanie najbardziej zaciekła rywalizacja toczyła się wśród kobiet kategorii open. Na ostatnią prostą jako pierwsza wybiegła Barbara Miszta. Zawodniczkę Biegam Bo Lubię Ząbki Team dopiero na ostatnich metrach pokonała zawodniczka M.K.S. Polonia Michalina Ziendara i to ona została triumfatorką wśród pań XI Biegu Niepodległości. Jako trzecia na mecie pojawiła się z czasem 23 minuty i 29 sekund Agata Szarawarska.

Organizatorzy biegu: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Szkoła Podstawowa nr 1 w Ząbkach oraz współorganizator Starostwo Powiatowe w Wołominie serdecznie dziękują sponsorom biegu: Panu Sławomirowi Duba z Grupa DSF, Państwu Bożenie i Markowi Machowicz z firmy Machowicz Budownictwo, Panu Januszowi Krajewskiemu z firmy Real, Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Ząbkach, Jeronimo Martins Polska S.A. oraz Komendantowi Zbigniewowi Forysiakowi ze Straży Miejskiej za pomoc w organizacji biegu.